Поранешниот талент на Милан извршил самоубиство поради расизам

Поранешен млад фудбалер од Милан и Беневенто, Сеид Висин, изврши самоубиство откако им оставил проштално писмо на своите пријатели и роднини.
Висин починал неколку месеци по неговиот 21. роденден и едно време се сметаше за sвезда во подем во италијанскиот фудбал, имајќи искуство во разни младински тимови во Милан, каде ја делеше соблекувалната со играчи како Донарума.
Неговиот живот не беше лесен. Тој дојде во Италија од Етиопија, и беше прифатен од неговото семејство од Салерно, каде што му дадоа дом и иднина. По обидите во Милано и Беневенто, тој се преселил во Атлетико Виталика, италијански тим од четвртата лига.
Како причина за самоубиство, тој навел бројни расистички пораки што му биле испратени во последните неколку месеци и години.
„Јас не сум имигрант, ме посвои еден пар од Ноцера, тие се мои родители. Како дете ме дочекуваа насекаде со насмевка и почит, но сега сè се смени“, напишал Сеида Висина во прошталното писмо.
„Најдов работа, но морав да се повлечам, бидејќи постарите гости одбија да ги служам. Тие честопати коментираа дека младите Италијанци не можат да се вработат поради луѓе како мене“, се вели во прошталната порака на Висин.


Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КРАЈ НА ГРУПНАТА ФАЗА – Пред нас е голем ден на Светското првенство: Србија сака да се одмазди – се збогуваме со фаворитот од сенка?

Остануваат уште четири натпревари од групната фаза на Светското првенство во Катар и тие се …