КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 29. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 6. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.856 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-1 од:
Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Тетово, Битола, Гостивар, Охрид, Виница и Кратово – по 2, Велес, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 1.
Регистрирани се 50 оздравени пациент од:
Скопје – 39, Куманово, Прилеп и Битола – по 2, Виница, Кочани, Кичево, Гевгелија и Свети Николе – по 1.
Пријавени се вкупно 6 починати лица: по едно лице од Скопје (40г), Куманово (78г), Прилеп (95г), Тетово (54г), Штип (61г) и Струмица (73г).
Од пријавените,едно лице е починато во домашни, а останатите 5 во болнички услови.
Направени се 3.856 тестови преку: ИЈЗ-345, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–35, ЦЈЗ Куманово–59, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-64, Жан Митрев (Филип Втори)-206, Авицена-313, Биотек-444, Систина-137, лабораторија Лаор-615, Синлаб-85, Ремедика-84, Плодност–80, Генеа–83, Никоб лаб-168, ВФВ Медикал-80, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 827.
Досега во земјата се направени вкупно 811.693 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.407, бројката на оздравени пациенти е 148.960, на починати е 5.448, а бројот на активни случаи изнесува 999.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68563, Активни 395
Куманово 8843, Активни 109
Прилеп 8309, Активни 56
Тетово 7219, Активни 43
Битола 6298, Активни 51
Велес 5469, Активни 11
Гостивар 5179, Активни 28
Кавадарци 5153, Активни 8
Охрид 5008, Активни 53
Штип 4959, Активни 15
Струмица 4111, Активни 36
Струга 2981, Активни 23
Кочани 2789, Активни 12
Кичево 2568, Активни 40
Гевгелија 2194, Активни 9
Неготино 2184, Активни 8
Свети Николе 1523, Активни 9
Ресен 1234, Активни 9
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1160, Активни 23
Берово 1029, Активни 2
Делчево 972, Активни 10
Дебар 940, Активни 1
Виница 884, Активни 19
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 400, Активни 6
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 9
Македонски Брод 359 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 3

Дојран 132, Активни 0

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ДЕЗЕН НА АМЕРИКАНСКИ ДОЛАРИ – Џорџина предизвикала дебата поради овој фустан: „Кардашијанка барем ги троши своите пари, а не на Роналдо“

И’ додека Кристијано Роналдо моментално минува низ најтурбулентниот период во кариерата, поради кој неодамна се …