(ФОТО) ПОТЕГОТ НА МЕСИ ЈА РАСПЛАКАЛ АРГЕНТИНА: Голем си Лео, како и Марадона кого не го заборави!

АРГЕНТИНА во дербито од 5. коло на јужноамериканските квалификации за Светското првенство одигра 1:1 против Чиле.
Натпреварот одигран на стадионот Ривера го отвори Меси со гол, постигнувајќи гол од пенал во 23-та минута, додека конечниот резултат го постави Гери Медел во 36-та минута.
Аргентина не го доби тој натпревар, но сите зборуваат за настанот што се случил пред почетокот на натпреварот …
Диего Армандо Марадона почина пред повеќе од шест месеци, но во Аргентина и’ денес не престануваат да му оддаваат почит.
Овој пат, тоа го стори на посебен и емотивен начин никој друг туку – Лионел Меси!
Аргентина го одигра првиот официјален натпревар откако Марадона почина на 25. ноември минатата година ноќта помеѓу четвртокот и петокот, а Меси знаеше како да се прости од него.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by MESSIMANIACAS (@messimaniacas)


Ѕвездата на Барселона и Аргентина излезе на мечот против Чиле во специјален дрес, бидејќи покрај грбот на ФС Аргентина на градите имаше фотографија од Диего Марадона.
Освен Марадона во дресот на Аргентина, на додадената фотографија се прикажани и годината на неговото раѓање и знакот за бесконечно, како симболичен гест дека Марадона ќе живее вечно.

Ова е потег што очекувано ја разнежни целата Аргентина и на тој начин Меси уште еднаш се прости од својот идол. Тоа веќе го стори во дресот на Барселона минатата година, кога го соблече дресот по еден гол, покажувајќи го дресот на Марадона од 1993. година, кога играше за омилениот клуб на Меси, Њуелс Олд Бојс.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МИЛИОН ПРИЧИНИ ЗА ХУМАНОСТ – M0ZZART ВО ТЕКОТ НА 2021 ГОДИНА УШТЕ ПОВЕЌЕ ПОМОГНА НА ЗАЕДНИЦАТА

Преку низа општествено одговорни акции, оваа компанија донираше повеќе од 150.000 евра. Поддршка за здравствениот …