(ФОТО) Опоравените од Ковид 19 ги напаѓа опасна ГАБИЧНА ИНФЕКЦИЈА: Ова се СИМПТОМИТЕ!

Опасна габична инфекција се јавува кај луѓе кои прележале или се опоравуваат од КОВИД, доколку имате некој од овие симптоми, веднаш контактирајте го вашиот лекар
Мукормикозата е една од најопасните инфекции, која ретко се јавува, а лекарите откриле дека најчесто ги погодува луѓето кои страдале од КОВИД, поради веќе ослабен имунитет.
Симптоми:
– кашлица
– температура
– главоболка
– затнат нос
– синузитис

Симптоми на кожа:
– плускавци
– црвенило
– оток
– чиреви
– херпес


Како се дијагностицира мукормикоза?
Мукормикозата е предизвикана од изложеност на мукурмиета на мувла, која се наоѓа во лисјата, компостот, почвата и скапаните дрвја, пренесува Healthlinel.
Луѓето кои имаат мукормикоза често не знаат дека ја имаат. Може да се дијагностицира само откако ќе одите на лекар поради инфекција на белите дробови, синусите или кожата. Ако се сомневате на инфекција поради некој од симптомите, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Може ли мукурмикозата да предизвика развој на други болести?
Мукормикозата е особено опасна затоа што брзо се шири низ целото тело. Ако не се лекува, инфекцијата може да се прошири на белите дробови или мозокот. Тоа може да предизвика:
– мозочна инфекција
– парализа
– пневмонија
– напади
– смрт

Како се лекува мукормикозата?
Првите чекори во третманот на мукормикоза се примање на интравенски антифунгални лекови и операција. Хируршкото определување вклучува отсекување на сите заразени ткива. Се покажало дека отстранувањето на заразеното ткиво спречува понатамошно ширење. Ако добро реагирате на терапија и отстранување на ткиво, вашиот лекар веројатно тоа ќе го отстрани и ќе ви даде орални лекови што треба да ги земате.

Шансите за закрепнување од мукормикоза?
Шансите за закрепнување од мукормикоза во голема мера зависат од раната дијагноза и третманот. Инфекцијата има потенцијал да се шири низ целото тело. Смртта е можна кај овој вид на тешка инфекција. Сепак, мукормикозата е релативно ретка. За да бидете на безбедната страна, лекарот треба да процени каква било сомнителна форма на инфекција за да исклучи така сериозни основни причини.

Дали е можно да се спречи инфекцијата со мукормикоза?
Мукормикозата не е заразна, па затоа не можете да ја добиете од заразено лице. Мерките за самопомош се најдобриот начин да се спречи овој вид на инфекција. Ако имате ослабен имунолошки систем, важно е да се заштитите на отворено. Носењето маска додека работите во дворот и превиткувањето на сите рани додека не зараснат ќе помогне во спречување на габични инфекции.
Голем пораст на оваа габична болест е забележан во Индија, која во моментов се бори со голем број на лица заразени со коронавирус. Според лекарите, оваа болест ги напаѓа луѓето кои прележале или се лекуваат од КОВИД.
Може да размислите да преземете дополнителни мерки на претпазливост во текот на летните и есенските месеци, кога количината на габи во животната средина е зголемена.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …