(ВИДЕО+ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО: Анчелоти повторно во Реал

Италијанецот Карло Анчелоти официјално се врати на клупата на Реал Мадрид, потврди клубот од стадионот „Сантијаго Бернабеу“ во вторникот.


Во текот на денот, трофејниот тренер се согласи да ја прекине соработката со Евертон, на чија клупа седи од декември 2019 година, и потпиша договор со Кралскиот клуб до крајот на сезоната 2023/24. со годишна плата од 6. милиони евра.
Како потенцијални наследници на Зинедин Зидан во клубот од шпанската престолнина се споменуваа и Морис Покетино, Антонио Контеа и Раул Гонзалес, но на крајот му се даде доверба на човекот кој веќе го водеше шпанскиот гигант.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Челниците на Реал сакаа што поскоро да ангажираат нов тренер за да можат веднаш да започнат да прават планови за новата сезона, бидејќи сакаат што побрзо да го заборават минатото без трофеј.
Искусниот италијански стручњак веќе работеше како тренер на Лос Бланкосите од 2013. до 2015. година, кога ги освои Лигата на шампионите, Шпанскиот куп и Суперкупот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

„Би сакал да се заблагодарам на управниот одбор, играчите и навивачите на Евертон за огромната поддршка што ми ја дадоа. Целосно ги почитувам сите што се поврзани со Евертон и се надевам дека ќе можат да ги разберат можностите што претстојат. Иако уживав во Евертон, ми се укажа неочекувана можност за која верувам дека е вистинскиот потег за мене и моето семејство во моментов. Се приклучувам на Реал Мадрид“.

62-годишниот Анчелоти тренерската кариера ја започна во Реџина, а работеше и во Парма, Јувентус, Милан, Челси, ПСЖ, Баерн, Наполи и Евертон.
Италијанскиот новинар, Фабрицио Романо, наведува дека е одобрено продолжување на договорот со Лукас Васкез до 2024. година, а Реал наскоро ќе назначи нов извршен директор.

Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

За Хамилтон пол во Џеда: Ферстапен удри во заштитниот ѕид!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Саудиска Арабија, …