Се вакциниравте со Синофарм? Еве што се вели во најновата студија на американските научници за оваа вакцина!

Извештајот објавен на Интернет во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација заклучува дека вакцините се ефикасни околу 73. проценти, или 78. проценти, како што претходно тврдеше Синофарм.
Двете вакцини од кинеската компанија Синофарм се безбедни и ефикасни против Ковид-19, според студијата објавена во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација.
Научниците чекаа повеќе детали за овие две вакцини, иако тие веќе се користат во многу земји, а една неодамна доби поддршка од Светската здравствена организација за итна употреба, објави АП.
Извештајот објавен на Интернет во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација заклучува дека вакцините се ефикасни околу 73. проценти, или 78. проценти, како што претходно тврдеше Синофарм.
Истражувачите од Синофарм и нејзините локални партнери на Блискиот исток наведуваат дека околу 40.380 учесници учествувале во истражувањето.


Две вакцини
Користени се две вакцини Синофарм, едната е изработена од Институтот за биолошки производи во Вухан, другата развиена од Институтот за биолошки производи во Пекинг и плацебо.
Анкетата е спроведена во четири земји – Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Јордан, сепак, студијата покажала само податоци за Бахреин и ОАЕ.
– Нема ништо многу изненадувачки. Тоа е во согласност со она што тие претходно го тврдеа, но не ги отстранува целосно сомнежите за Синофарм – рекол Џин Донг-јан, професор по медицина на Универзитетот во Хонг Конг, кој не беше вклучен во студијата.


Милиони низ целиот свет ја примија Синофарм вакцината
Вакцините, обете направени од инактивирани вируси, веќе се дадени на милиони луѓе ширум светот.
Светската здравствена организација ја одобри вакцината за „Ковид-19“ за итна употреба на институтот за биолошки производи во Пекинг, на почетокот на мај, така што таа е прва кинеска вакцина што го добила сертификатот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) На концертот на Адел во Лас Вегас ќе можат да дојдат само луѓе кои се вакцинирани и имаат негативен тест

Обожавателите кои сакаат да присуствуваат на концертот на пејачката Адел во Лас Вегас мора да …