(ВИДЕО) Македонија има со што да се гордее: Арсениј и Анастасија ги собираат сите награди – уживајте во овие прекрасни изведби

Младите пијанисти од Прилеп, Арсениј Ангелески и Анастасија Петреска по којзнае кој пат докажаа со каков музички талент располагаат.

На Интернационалниот натпревар “Моцарт” во Хрватска, кој се одржа онлајн, Арсениј и Анастасија освоија први места во своите категории.


На натпреварот учествуваа 201 пијанисти од 33 земји ширум светот, а жирито го сочинуваат еминентни педагози и пијанисти од Хрватска, Црна Гора, Русија, Македонија и Германија.

Арсениј во категоријата 7 освои 96 поени, а Анастасија во 6 категорија доби 94.


Во продолжение слушнете ги нивните прекрасни настапи:


Извор:markukule.mk

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Слушачка промоција на бендот „Red18“ – за гостин најавен “Димиш”

Откако „Red18“ го издадоа албумот Red18’s Grit, ја закажаа и нивната слушачка промоција на албумот, …