(ВИДЕО+ФОТО) Нов евровизиски скандал: Реагирало министерството на Малта – се бараат 650. илјади евра

Откако беше решен скандалот околу тоа дали Дамијано Давид користел дрога во бекстејџот за време на финалето на Евровизија, се појави нов скандал поврзан со ова престижно музичко натпреварување, кој овојпат се однесува на Малта.
Имено, во центарот на скандалот е претставничката на Малта, Дестини, која беше на врвот на обложувалниците неколку недели пред почетокот на Евровизија и сите ја предвидоа нејзината победа, а на крајот заврши на 7-то место. По финалето стана под знак прашалник како е можно таа да има добиено само 47 гласа од гледачите, а беше фаворит со недели.


Овој исход предизвика сомнежи и кај властите во Малта и било утврдено дека Малта потрошила повеќе од 650. илјади евра за промоција на Дестини и поради тоа Министерството за внатрешни работи побарало ревизија на трошоците бидејќи се сомневале дека голема сума пари била потрошена за обложување пред изборот за Песна на Евровизија.
Според порталот „Times of Malta“, досега е познато дека туристичкиот одбор на Малта има инвестирано 350.000 евра за промоција на Дестини, додека околу 300.000 евра се инвестирани од јавниот сервис.


Наводно дел од парите им ги дале на странски инфлуенсери, кои потоа на своите социјални мрежи ја промовирале евровизиската претставничка и нејзината песна.
Ревизијата иницирана од Министерството за внатрешни работи започнува на 31. мај, а кога ќе бидат познати резултатите, ќе се одлучи кој и како ќе биде одговорен за оваа состојба.


Фото: eurovision.tv

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …