Трик за смирување кога мислите дека ќе пукнете од бес

Ситуациите во кои сте многу лути на некого обично не носат ништо добро, особено ако сте склони да реагирате веднаш и без сопирачки. Но, постои трик што ќе ви ја олесни агонијата.

Американскиот психолог Аријана Орвел вели дека работата е едноставна, но мора да се практикува.


Користете „ти“ наместо „јас“ и опишете како се чувствувате. На овој начин ќе се дистанцирате од прекумерни реакции и силни емоции со кои често не знаеме што да правиме. „Кога луѓето користат ‘ти’, тие можат да го гледаат своето искуство од далечина“, вели Орвел. На овој начин ќе научите многу од другите луѓе кои работат и размислуваат поинаку од вас.


Бидете свесни дека понекогаш ќе победувате, а понекогаш и ќе губите во животот. Прифатете на време дека некои луѓе никогаш не се менуваат и дека нема лек, а таа гордост честопати може да биде на патот кон нашата среќа.
Согледувањето на работите од друга перспектива, односно изместувањето од сопственото, доведува до нови искуства и поширок поглед на личните проблеми. Мала промена како „ти“ наместо „јас“ може да ги олесни ситуациите во кои емоциите зовреле.

Дури и математичарот и филозоф од 17 век Блез Паскал применил слична работа. Кога некој би погрешил, тој гледал на работите од гледна точка на таа личност. „Општо е подобро да ги убедуваме луѓето во причините што самите ги откриле отколку со оние што ги забележале другите“, напишал Паскал. Ова значи дека ако некој не се согласува со вас, прво треба да ги посочите работите што ги направил добро, а потоа да го оставите да сфати дека не е во право.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …