Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето на суперхрана, пречесто консумирањето ваква храна може да биде исто толку опасно како и претераното уживање од брза, нездрава, храна.

Еве неколку „суперхрани“ кои никогаш не треба да ги јадете во прекумерни количини:

loading...

1. Брокулата може да ги иритира цревата
Чаша сурова брокула содржи само 31 калорија, 6 грама јаглени хидрати и 0,3 грама маснотии. Богата е со растителни влакна, протеини, витамин Ц, калиум и други витамини и минерали. Сепак, студиите откриле дека консумирањето премногу брокула може да предизвика иритација на цревата.
Исто така, консумирањето брокула поради високата содржина на витамин К може да има негативни ефекти врз луѓето кои земаат лекови за разредување на крв и лекуваат срцеви проблеми.


2. Конзумирањето на лосос може да ја разреди крвта
Лососот е добар извор на протеини со малку маснотии и омега-3 масни киселини кои се добри за намалување на воспалението. Сепак, прекумерната потрошувачка на омега-3 може негативно да влијае на бројот на тромбоцити во крвта, а исто така може да ја разреди крвта. Покрај тоа, студиите откриле дека консумирањето премногу риба, вклучително и лосос, може да го зголеми нивото на жива во крвта.


3. Циметот може да предизвика труење
Циметот се смета за супер храна поради високата содржина на антиоксиданти и многу лековити својства. Тој е во состојба да го намали нивото на шеќер во крвта, да го намали воспалението и да спречи срцеви заболувања, па затоа се смета за една од најдобрите суперхрани во семејството на зачини.
И’ покрај сите здравствени придобивки, количината цимет што ја внесуваме мора да застане на една кафена лажичка на ден по возрасен. Истражувањата откриле дека премногу цимет може да биде отровен поради кумаринот што го содржи. Кумаринот е особено опасен за луѓето со проблеми со црниот дроб и прекумерното внесување може да предизвика оштетување на црниот дроб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …