Ненадејно во 56. година починал глумецот од хит серијата „Во канцеларија“

Марк Јорк на публиката и е најпознат по улогата на Били Мерчант во популарната серија „Во канцеларија“, починал во 56. година.
По кратко и неочекувано заболување, починал рано наутро на 19. мај во болницата Miami Valley во Охајо. Точната причина за смртта сè уште не е утврдена, пишува „Variety“.
Јорк е параплегичар од 1988. година, но тоа не го спречило во актерската кариера. Покрај гореспоменатата улога во серијата „Во канцеларија“, тој се појави во телевизиските серии CSI: NY и 8 Simple Rules, како и во филмот А.И на Спилберг. Вештачка интелигенција.


„Тој секогаш беше заинтересиран за тоа што можеше да направи и да постигне, а не за она што не можеше“, пишувало во некрологот за Јорк.

Фото: Принтскрин/


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Месец на урнебесни комедии на Filmbox

Добрата забава и многу смеа ви се загарантирани во јануари на Filmbox каналите. Еве избор …