(ФОТО) НЕОБИЧНО НО ВИСТИНИТО: „Секој пат кога одам во тоалет морам да ја преминам границата!“

Градот Барле на границата меѓу Белгија и Холандија се нарекува град со геополитичка аномалија. Имено, низ бројни згради во градот од приватни куќи, ресторани, кафулиња до музеи и галерии – поминува државната граница.
Зиданите куќи изработени од црвена тула, ветерници, калдрми, црква – градот Барле на границата меѓу Белгија и Холандија на прв поглед не изгледа ништо поразлично од кој било просечен холандски град. Но, Барле сепак е доста посебен.
Само тука може да се случи да подготвувате ручек во една држава а да јадете во друга. Да седите завиткани во вашата фотелја и да гледате телевизија преку границата. Или дури и мажот и жената да спијат во ист кревет, но од двете страни на границата.

Шампиони по бројот на енклави
Како е можно тоа? Значи, Барле се состои од делови од Белгија и Холандија кои се толку испреплетени што границата поминува низ разни објекти во градот – од приватни куќи, ресторани, кафулиња до музеи и галерии. Границата е обележана со бели крстови низ целиот град и е заштитен знак на Барле.


 

View this post on Instagram

 


A post shared by Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)


Бизарната географија на овој град датира од средниот век кога парцелите биле поделени меѓу аристократските семејства.
„Во 1198 година, војводата Хендрик му ја изнајми земјата на Барл на лорд Брејди, но лорд Брејди можел да ја земе само необработената земја а војводата Хендрик за себе ја задржал земјата што веќе ја обработувал“, објаснил за DW шефот на градската туристичка организација, Вилем де Гол
Кога Белгија во 1831 година прогласила независност од Холандија морало да се воспостави граница помеѓу ваквите поделени парцели. Од крајбрежјето до Германија границата била повлечена чекор по чекор, но кога стигнале до Барле, тие само го прескокнале и ја оставиле за дополнително решавање.
Ова последователно решение пристигнало дури во 1995 година, создавајќи два града – Барле Хертох во Белгија и Барле Насау во Холандија, со вкупно 30 енклави – 22 белгиски енклави во Холандија, седум холандски енклави во белгиските енклави во Холандија и еден холандски енклава во Белгија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)

„Со оглед на тоа што има вкупно околу 60 енклави во целиот свет, сакаме да кажеме дека сме светски шампиони по бројот на енклави“, вели Вилем де Гол. земјата што војводата Хендрик веќе ја обработуваше“, објасни градоначалникот за ДВ. Туристичките организации Вилем де Гол
Кога Белгија прогласи независност од Холандија во 1831 година, мораше да се воспостави граница помеѓу ваквите поделени заговори. Од крајбрежјето кон Германија границата беше повлечена чекор по чекор, но кога стигнаа до Барл, тие само ги прескокнаа и ја оставија за подоцна да се населат.
Ова последователно решение не пристигна дури во 1995 година, создавајќи два града – Барл Хертох во Белгија и Барл Насау во Холандија, со вкупно 30 енклави – 22 белгиски енклави во Холандија, седум холандски енклави во белгиските енклави во Холандија и една холандска енклава во Белгија.
„Со оглед на тоа што има вкупно околу 60. енклави во целиот свет, сакаме да кажеме дека сме светски шампиони по бројот на енклави“, вели Вилем де Гол.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …