СВЕДОШТВА – НОВО ЧУДО НА СВЕТИ ВАСИЛИЈА НА ОСТРОГ: Го изфрлил нечистиот дух од Снежана – Дома се вратила ЗДРАВА!

Уште една во низата приказни за чудата на Свети Василиј Острошки е сведочењето на јеромонахот Исаија, кој го запишал во манастирската тетратка.
Денес, оваа приказна е меѓу безброј други во книгата „Нови чуда на Свети Василиј Острошки“ издадена од манастирот Острог и Светигора.
Јеромонах Исаија во својата тетратка опишал како Свети Василиј спасил петнаесетгодишно девојче од нечистиот дух што ја окупирал.
Приказната ја пренесуваме во целост:
Една ноќ, околу два часа по полноќ, се слушна вика на фонтаната на манастирот.
Отидовме да видиме – тие миеа девојка со вода од чешма, а таа вреска и вика.
Нејзините родители го рекле нејзиното име, дека има 15. години и дека потекнуваат од Хановер. Во неа имало нечист дух и тие ја довеле кај Светителот да ја исцели.


                                                                                              Свети Василиј Острошки

Отец Џоил дојде да и прочита молитва, бидејќи таа не сакала да излезе од автомобилот. Кога тој ја отворил вратата, таа го фати за епитрахелот и го клоцнала.
После некое време, отидов сам и јас да и прочитам молитва и отец Џоел ми кажа сè однапред, па бев подготвен да реагирам. Сепак, овој пат девојката беше помирна.
Некако, преку разговор успеавме да ја убедиме да излезе од автомобилот и да ја поведеме до патот на Светителот. Кога стигнавме до црквата, таа не сакаше да оди понатаму. Таму и прочитав молитва и таа се врати.
Следното утро, таа отиде кај Светителот, но не сакаше да ги бакне ниту крстот ниту Светецот. Таа го стори тоа вечерта.
Секојпат кога ќе дојдеше кај Светителот, и читавме молитви, па кај неа сè тргна на подобро.
Следната вечер и ставиле крвче околу вратот и тогаш таа веќе била доста добро. Таа го земала крстот и го бакнала.
И – слава на Бога и на Свети Василиј! „На третиот ден, Снежана се причестила во Долниот манастир и се вратила здрава во својот дом, на голема радост на своето семејство!“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 29.01.2022: Во емотивна смисла ве очекува ново задоволство кое ќе ја одбележи вашата врска со саканата личност…

Овен Љубов: Отворено разговарајте со партнерот и инсистирајте на докажување на вистината. Не треба да …