(ВИДЕО+ФОТО) Леклер го освои полот дома и удри во ѕидот

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Монако, која ќе се вози во недела.
Интересно е што Монегасканинот имаше несреќа откако го освои првото стартно место – во финишот на квалификациите погоди ѕид, а неговиот болид беше оштетен. Втор ќе започне Макс Ферстапен од Ред Бул во недела, а трет Валтери Ботас од Мерцедес. Актуелниот шампион Луис Хамилтон трката ќе ја започне од седмата позиција.

Тоа беше осмиот пол во кариерата на Леклерк и прв на патеката во градот од кој потекнува. Интересно е што ова е првиот пол за Ферари од 2019. година и трката за Големата награда на Мексико.
По освојувањето на првата стартна позиција, Леклер ризикуваше и удри во ѕидот и остана без предното лево крило. Сепак, возачот од Монако беше добар по несреќата и брзо излезе од автомобилот, но неговиот тим ќе има полни раце работа во сабота навечер за да ја надомести штетата.


За време на квалификациите, светскиот шампион Луис Хамилтон малку удри во ѕидот.
Карлос Саинс од Ферари беше на четвртото место, а Ландо Норис од Мекларен ја зазеде петтата позиција. Првите десетмина ги комплетираа Пјер Гасли, Луис Хамилтон, Себастијан Фетел, Серхио Перез и Антонио ovовинаци.

Трката е на програмата во недела во 14:50 часот, а преносот во живо ќе може да го следите исклучиво во Спорт Клуб 1.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Македонија ја победи Малта но со многу мака

Македонската фудбалска репрезентација со многу мака дојде до победа против Малта на стартот на квалификаците …