Откријте ги СКРИЕНИТЕ СИГНАЛИ НА СТРЕС: 10. показатели дека треба да се опуштите

Не е тајна дека стресот е причина за многу проблеми, особено кога е скриен.
Ова е причината зошто ви помагаме да идентификувате 10. симптоми кои покажуваат дека сте под поголем стрес отколку што мислите на прв поглед.

Ве иритираат околностите што треба да ве прават среќни
Ако работите што порано ви причинувале задоволство ве иритираат, тоа значи дека стресот завладеал. Тој знае како да го обои секое чувство, и да се одрази и за позитивните аспекти на ист начин.


Имате чувство дека треба да држите сè под контрола
Без разлика дали сте свесни за тоа или не, ненадејниот бран во кој потребата за перфекционизам е во центарот на вниманието, вели дека вие всушност се обидувате да се справите со стресот. Односно, да се контролира по секоја цена.


Имате помалку толеранција кон луѓето од вообичаеното
Фрустрацијата предизвикана од стрес често влијае на меѓучовечките односи. Вашата толеранција е изгубена, поради што понасилно реагирате на однесувањето на другите луѓе што претходно ви биле целосно прифатливи.

Постојано сте вознемирени
Во случај да не ве држи место, тоа значи дека сте прилично нервозни. Ова е затоа што стресот тлее во позадина. Се претвора во потреба нешто постојано да се случува, што може да доведе до психо-физичка исцрпеност.

Не можете да се фокусирате
Ако се вртите во магичен круг каде постојано имате долг список на обврски, но кога сакате да ги реализирате, паничите, тоа значи дека сте под стрес. Резултатот е неможност за целосно фокусирање.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …