Цени на продукти во грчките супермаркети и ресторани

Сите зборуваат за тоа дека цените во Грција нема да се променат ова лето во споредба со времето пред короната – ниту кога станува збор за туристички аранжмани, ниту кога одите во супермаркет, седите на кафе или гиро во вашето омилено летно одморалиште.
На страниците Killdeal.gr и Grckainfo.com, ги проверивме приближните цени на кои можеме да сметаме во Грција ова лето.
Гиро (пита) 2,50 – 3,50 евра
Гирос порција 6,00 – 8,00 евра
Пица 5,00 – 12,00 евра
Кафе (во кафуле) 1,00 – 2,50 евра
Шише вода 0,50 – 1,30 евра

Топче сладолед 0,90 – 2,00 евра
Леб 0,80 – 1,30 евра
Јогурт 2,00 – 4,00
Сирење Фета 6,00 – 8,00 евра
Јајца (пакување) 1,80 – 4,00 евра
Домати 0,90 – 2,00 евра
Пиво (лименка) 0,50 – 3,00 евра
Кока кола 1,5 л – 1,59 евра
Алва – 4,9 евра

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Greek Food Lover (@grfoodlover)

Свински кременадли – 4 евра
Сланина (100 г.) – 1,75 евра
Кокошка (1 кг.) – 3,33 евра
Пиперки (1 кг.) – 1,59 евра

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …