(ФОТО) Тамара Тодевска бесна поради пласманот на Македонија на Евровизија

Македонија се претстави синоќа во првото полуфинале на Евровизија, но за жал не успеа да се пласира во финалето. По тој повод се огласи и пејачката Тамара Тодевска, која ја претставуваше нашата земја во 2019 година, кога го освои седмото место.
После Хрватска, која е разочарана и огорчена што нивниот претставник не се пласираше во финалето, македонската јавност има слични коментари заради пласманот.
Тамара Тодевска застана во одбрана на својот колега Васил Гарванлиев, кој оваа година ја претставуваше Македонија, и изјави дека е огорчена што некои го критикуваат неговиот настап. Таа исто така ги критикуваше луѓето што живеат во дијаспората кои не гласаа за Северна Македонија.


„Читав коментари на Фејсбук и Твитер цела ноќ и наутро. Некои се пресреќни, други се лути што не се пласиравме во финалето. Здраво! Експертско жири од Велика Британија ни даде 12. поени. Дали знаете која е Велика Британија? Земјата на Битлси, Ролинг Стоунс, Лед Цепелин. А вие кои не смеете да гласате за одлична песна и уште подобар пејач. Не ви се допаѓа Македонија. Ги обвинувате политичарите. Наводно ја казнивте Тамара што настапи за Северна Македонија. Дали сте нормални? Од утре казнете ги банките во Северна Македонија, не ги покачувајте платите, казнувајте ги училиштата и не праќајте ги децата на училиште, казнувајте ги компаниите во кои работите и не одете повеќе на работа. Вие ја казнувате уметноста поради политика“, напиша Тодевска.


Тамара се осврнала на учеството на Евровизија пред две години, кога поради грешка при гласањето на белоруското жири, најпрво беше објавено дека го освои осмото место, а всушност го освои седмото, за што потоа беше објавено.
„Социјалните мрежи ви дадоа можност да огласувате, затоа зборувате глупости. Не можете да ми ја одземете радоста, не можете да ми го одземете сеќавањето за вечерта со пријатели кои со нетрпение ја чекаа секоја точка, не можам да заборавам на дванаесетките и десетките и таа радост, таа позитивна енергија, таа среќа “, напиша пејачката.Да потсетиме, земјите кои се пласираа во финалето синоќа се: Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Шведска, Литванија, Кипар, Белгија и Украина.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТЕСТ ЗА ЛИЧНОСТ на Фројд: Одговорете на осум кратки прашања и дојдете до најдлабоката точка на вашата потсвест

Одговорите нека бидат она на што прво ќе помислите Зигмунд Фројд се смета за татко …