Последици од елиминирање на бананите од исхраната

Повеќе склони кон инфекции
Ако заболувате од грип секоја година, тогаш бананите дефинитивно треба да останат на вашето мени. Студија од 2020. година објавена од PNAS открила дека лектинот од бананата, вид на влакна што се врзуваат за шеќерот, има антивирусни својства кога станува збор за повеќе видови грип.
Иако бананите му помагаат на имунитетниот систем, вие исто така се заштитувате од вирусни инфекции со редовно миење на рацете и балансирана исхрана.

Висок крвен притисок
Студија објавена во списанието „Hypertension“ открива дека храната богата со калиум помага во намалување на високиот крвен притисок на сличен начин како и лековите што се користат за оваа намена. Тоа е повеќе причина за консумирање на ова овошје, но имајте на ум дека бананите во никој случај не се замена за лекот.

Поголем ризик од мозочен удар
Високиот крвен притисок е сериозен фактор на ризик за мозочен удар. Лишувајќи се од храна богата со калиум, се приближувате до таа ризична група, а една студија објавена во списанието „BMJ“ открива дека луѓето кои јадат храна богата со калиум имаат 24% помал ризик од мозочен удар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …