(Рецепт) Што се’ лекува ЈАБОЛКОВИОТ ОЦЕТ? Две лажици пред спиење ќе направат чуда за вашиот организам!

Хипократ знаел за лековитите својства на јаболковиот оцет и го користел како лек пред 10.000 години.
Јаболков оцет е еден вид оцет што се создава со ферментација на природен сок од јаболко. Се користи за готвење, но исто така е познат и како лек во природната медицина.
Содржи многу минерали и витамини: калиум, натриум, магнезиум, калциум, фосфор, железо, флуор. Содржи витамини Ц, А, Е, Б1, Б2, Б6, бета-каротен.
„Користете мед и јаболков оцет во комбинација за детоксикација на организмот“


Што лекува јаболковиот оцет?
– им користи на дијабетичарите – земете две лажици пред спиење (регулира шеќер во крвта, триглицериди и холестерол)
– го намалува крвниот притисок
– го елиминира заморот и летаргијата
– помага при проширени вени и ревматизам – се користи како облога или се нанесува на болно место
– го чисти лицето и е одличен против егзема
– ја зајакнува косата и се користи против првут
– лош здив – користете го за плакнење на устата
– помага при слабеење – јаболков оцет го забрзува варењето и го регулира процесот на потрошувачка на калории, го намалува апетитот


Мед и јаболков оцет за детоксикација на организмот
Оцетот е природно кисел, но кога се консумира, станува алкален. Медот има мала PH вредност, но ја зголемува алкалноста на организмот во моментот на консумирање. Заедно, овие две супстанции влијаат на телото да се ослободи од прекумерната киселост поради стресниот начин на живот и потрошувачката на нездрава храна, алкохол, газирани пијалоци и цигари.
Мешавината од јаболков оцет и мед најдобро се консумира на празен стомак наутро, половина час пред оброците. Елиминира киселина, металоиди, лош здив и го зајакнува дигестивниот систем.
За настинки и хроничен замор, треба да земате две лажички јаболков оцет со мед секоја вечер пред спиење.
За главоболки и болка во синусите, подгответе чаша вода измешана со две лажици мед и две лажици јаболков оцет и пијте неколку пати на ден во интервал од по неколку часа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …