ОПАСНО – Објавувањето „селфи“ предизвикува ментално пореметување

Сликањето и објавувањето селфи има лошо влијание врз психата, тврдат научниците.
Објавувањето селфи на социјалните мрежи стана практика. Без оглед дали луѓето тоа го прават од досада или за да привлечат внимание, оваа навика не е секогаш безопасна бидејќи може да се претвори во ментално нарушување, особено кај младите, предупредуваат експертите.

„Објавувањето селфи може да се претвори во ментално нарушување“
Една неодамнешна студија од Универзитетот Колумбија покажала дека околу 70. проценти од тинејџерите ги посетуваат социјалните мрежи секој ден. Во исто време, тие пушат пет пати почесто, пијат алкохол три пати почесто и двапати почесто користат марихуана.


Поради растечкото влијание на Интернетот врз формирањето на личноста кај младите, психолозите предупредуваат дека ваквото однесување може да прерасне во психолошки проблем.
Имено, откривањето на приватни податоци за себе, како и фотографијата, доведува до зголемено лачење на допамин, хормонот на среќата, кој е поврзан со зависност од однесување, велат научниците од Харвард. Тие сметаат дека социјалните мрежи се катализатор за сè повеќе изгубеното однесување на младите, кои немаат вистински примери.

Фото: Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина новинарот Тодор Пендаров – Беше жива енциклопедија

Новинарот и аналитичар Тодор Пендаров вчера по долго боледување почина во Скопје. Причината е Ковид …