(ВИДЕО+ФОТО) Мексиканка е новата Мис на светот

Престижниот избор за убавина „Мис универзум 2020“ се одржа во Флорида, а годинашна победничка е 26-годишната Мексиканка Андреа Меза.
Андреа по професија е инженер, насочена кон борбата за правата на жените и тесно соработува со организации за борба против насилството.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Universe (@missuniverse)


Таа е љубител на екстремните спортови.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Universe (@missuniverse)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Universe (@missuniverse)

По прелиминарната претквалификација одржана два дена пред финалето, беше одлучено Аргентина, Австралија, Бразил, Колумбија, Костарика, Куракао, Доминиканска Република, Франција, Велика Британија, Индија, Индонезија, Јамајка, Мексико, Мјанмар, Никарагва, Перу, Филипини, Порто Рико, Тајланд, САД, Виетнам, да влезат во Топ 21.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Universe (@missuniverse)

Претставничките од Бразил, Доминиканска Република, Индија, Мексико и Перу завршија во најдобрите пет.
Прва вицешампионка е Мис Бразил, додека втора вицешампионка е Мис Перу.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Universe (@missuniverse)

Фото: Принткрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Елена Петреска: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако …