Луд ден на Новак: Меч на годината? Дали втората победа е Пирова?

Доколку постоеше дилема дали Новак Ѓоковиќ би биде подготвен за Ролан Гарос, ќе ја нема по саботата во Рим. Четири часа и 56 минути на теренот, победа над играч кој е веројатно во најдобра форма во моментот, а потоа над домашен играч кој игра како навиен цела недела.
Сепак, до Ролан Гарос има уште две недели, а скоро пет часа интензивен физички и ментален напор не се идеална подготовка за финалето со Рафаел Надал. Сепак, Ѓоковиќ може и е горд на она што го покажа во саботата.
Ѓоковиќ – Циципас 4:6, 7:5, 7:5
Заедно со дуелот помеѓу Циципас и Надал во финалето во Барселона, пресметката Ѓоковиќ – Циципас беше најдобриот натпревар во сезоната, натпревар во кој Новак доби многу во контекст на подготовките за Ролан Гарос.
Многумина го доведоа во прашање распоредот на Новак. По грешките во Монте Карло и Белград, ако сега загубеше од Циципас, таквото размислување ќе имаше основа. Сепак, сега, на само еден натпревар, тој ја сврте ситуацијата 180 степени – физички го издржа не само тоа, туку и друга борба истиот ден, и го победи човекот кој е негов главен предизвикувач но и на Надал во Париз.

Различни услови, различен Ѓоковиќ

Поради сончевото време и нешто побрзите услови, Новак започна многу полесно да напаѓа со форхенд. По неколку неодлучни важни поени, на петтата топка за брејк во осмиот гем, Ѓоковиќ го спушти инсајт форхендот во аголот на теренот и ја врати рамнотежата. Тоа беше знак дека ситуацијата ќе се сврти, дека Новак ќе започне да освојува важни поени, а исто така реализираше и со форхенд паралела.
Огромен поттик е победата над Циципас – сличен на оној што го освои Надал со триумфот над Шаповалов, но уште повреден, со оглед на името и формата на противникот.
„Зошто сум толку стегнат, не можам да ја погодувам топката“, си рече Новак на крајот од вториот сет. Да го загубеше мечот во два сета, можеби самодовербата ќе ја снемаше но на овој начин таа се удвои и целата приказна за недоволната подготовка падна во вода.
„Малку среќа, малку ментална сила, малку добра тактика“, резимира Новак.

Ѓоковиќ – Сонего 6:3, 6:7 (5-7), 6:2
Воден од фудбалската атмосфера на трибините, Лоренцо Сонего оваа недела игра како во транс, ги елиминираше Доминик Тим и Андреј Рублев. Сепак, како што изјави Ѓоковиќ по завршувањето на мечот, тој може само да се обвини себеси што се задржал на теренот толку долго – два часа и 43 минути.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон во Сочи до 100 -та победа, Норис се коцкаше со дождот

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше во трката за Големата награда на Русија. Британецот во …