Секој трет човек има повишени маснотии во крвта а причината не е храната!

Само 1/3 од холестеролот се внесува преку храната!
– Поголемиот дел од холестеролот е формиран во црниот дроб, а неговата синтеза може да се појави и во слузокожата на цревата и надбубрежните жлезди. Оттаму, тој се пренесува преку крвотокот до клетките на организмот. Од вкупниот серумски холестерол, околу 20. проценти е ХДЛ холестерол. Колку се поголеми вредностите на ХДЛ холестерол, толку подобро, бидејќи овој холестерол ги „чисти“ крвните садови. Сепак, ЛДЛ холестеролот или „лошиот холестерол“ е најважниот фактор на ризик за развој на атеросклероза – објаснуваат лекарите.

Калцификација
Колку повеќе калцификати, помала еластичност на артериските крвни садови и поголема е можноста за смрт од несакани кардиоваскуларни настани.
Првата мерка во третманот на високи вредности на холестерол е промена во животниот стил, што вклучува здрава исхрана и соодветна физичка активност. Во зависност од степенот на ризик, се одредуваат вредностите на ЛДЛ холестерол, што треба да се постигне за време на третманот.
Новите европски водичи препорачуваат построги вредности во споредба со претходните препораки, а она што на сите им е заедничко за нивото на ЛДЛ холестерол е „колку е помало, толку подобро“.

Првата терапија е промена на животниот стил!
– Статините се првиот терапевтски избор во третманот на покачен холестерол кај пациенти со зголемен ризик да доживеат несакан кардиоваскуларен настан. Третманот е долготраен, во одредени случаи доживотно.

Кога е навистина потребна употреба на статини?
Затоа, многу е важно да се утврди кога е навистина неопходна употреба на статини, со цел да се избегне непотребно изложување на можни несакани ефекти на оваа група на лекови, но и можност за интеракција со други лекови. Кај луѓето кои имаат зголемено ниво на холестерол во крвта, но ризикот од развој на кардиоваскуларни болести е под пет проценти, може да се намали холестеролот со употреба на природни статини.
– Според препораките на Европската асоцијација на кардиолози и Европската асоцијација на атеросклероза, монаколинот може да биде вклучен во третманот на такви пациенти, супстанца за која е докажано дека го намалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта, а се добива од екстракт од црвен ориз во комбинација со витамин К2, советуваат лекарите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …