Секој трет човек има повишени маснотии во крвта а причината не е храната!

Зголемените нивоа на маснотии во крвта (хиперлипидемија) обично се откриваат случајно, на периодични и систематски прегледи.
Ова метаболичко нарушување не боли, не дава симптоми, ниту го предупредува лицето дека нешто се случува во телото. Дури и да знаете дека некое лице има покачено ниво на холестерол и триглицерид не значи дека сериозно ќе го сфатат предупредувањето на лекарот, бидејќи тие обично се чувствуваат добро.

Први симптоми
Првите симптоми и знаци на последиците од покачените маснотии во крвта се главно кардиоваскуларни настани, како што се срцеви или мозочни удари.
Инциденцата на хиперлипидемија е тешко да се процени, но врз основа на бројни студии, се проценува дека постои кај 25-33 проценти од возрасната популација во економски развиените земји.

Дури 33% од луѓето имаат висок холестерол
Сепак, експертите апелираат дека високото ниво на холестерол во крвта е клучен фактор во развојот на срцеви заболувања, кои земаат трипати повеќе живот од туморот на дојка и двојно повеќе од ракот на белите дробови.

Зголемените маснотии во крвта го намалуваат квалитетот на животот и доведуваат до смртност.
– Концептот за зачувување на здравјето вклучува превенција од кардиоваскуларни заболувања, пред се срцеви и мозочни удари, кои за време на пандемијата сè уште се причина за заболување и смрт во поголем број од ковид 19. Стеснување на артериите со атеросклеротични наслаги, што доведува до намалување на протокот на крвта кон срцето, мозокот, нозете, се предизвикани од дејството на добро познатите фактори на ризик во текот на неколку години. Тоа се првенствено покачени маснотии во крвта, холестерол и триглицериди, потоа дијабетес, хипертензија, пушење, намалена физичка активност, дебелина – велат светските кардиолози..
Зголемените маснотии во крвта влијаат на раниот почеток на кардиоваскуларни болести, го намалуваат квалитетот на животот и доведуваат до смртност.
Мислењето дека жените ги чуваат хормоните е побиено од новите податоци, според кои срцевите удари стануваат почести кај помладите жени, така што спречувањето на сите фактори на ризик е подеднакво неопходна и кај жените.
Холестеролот и триглицеридите се неопходни за здрав живот, но кога нивното ниво е покачено, може да се појават многу болести. Потеклото на холестеролот во телото е двојно. Утврдено е дека околу 2/3 од холестеролот се формира со синтеза во организмот, а само 1/3 се внесува преку храната.

Срцев удар
Болеста на крвните садови се јавува токму поради таложење на лош (ЛДЛ) холестерол и калциум, кога се формира тромб во крвниот сад или срцето, што делумно или целосно го блокира протокот на крв. Како резултат може да се појави срцев удар или мозочен удар. Покрај нивото на холестерол во крвта, пронаоѓањето на калцификации во sидовите на коронарните артерии е лош прогностички знак.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Студентка го снимила домот во кој живее – не е тешко да се види зошто призорот многумина шокирал

ПО напорниот работен ден, нема ништо подобро од одмор на столче на балконот и земање …