ЕДНА лажица ТААН содржи 10% од дневната вредност на многу хранливи МАСТИ, витамини и минерали: Вметнете го во вашата исхрана!

Составот содржи антиоксиданти наречени лигнани. Овие супстанции се способни да ги спречат штетните ефекти на слободните радикали и да го забрзаат процесот на стареење. Таквите радикали се нестабилни соединенија, нивните големи количини ги оштетуваат ткивата, па дури можат да придонесат за развој на разни болести, вклучувајќи дијабетес и срцеви заболувања.

Антибактериски својства
Семето на сусам има антибактериски својства, а една студија дури покажала дека маслото од сусам може да залечи рани. Во секој случај, во периодот на ладно време, употребата на паста од таан ќе биде особено вредна поради овие својства.

Зајакнување на нервниот систем
Некои соединенија кои се наоѓаат во таанот можат да го подобрат здравјето на мозокот и да ги заштитат нервните клетки од оштетување.

Таан и губење на тежината
Сите јадења со таан пастата помагаат да се задоволи чувството на глад подолго време. Само додадете малку таан во вашиот третман за исхрана – и одржувајќи минимум калории, ќе се чувствувате сити подолго време. Оваа егзотична состојка може да се користи во разни сосови, пекарски производи и јадења со месо и зеленчук.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Генијално! Три правила на ФЕНГ ШУИ за подобар СЕКС

Кинеската филозофија за просторно планирање не запира со изненадувања … Атмосферата во спалната соба директно …