(ФОТО) Што е ПЛФ формуларот, кој го бараат за влегување во Грција, и како се пополнува!

Ако ваша деестинација за оваа пролет и лето е Грција, она што ви треба со потврда за вакцината или ПЦР тест е  PLF формуларот.
Од вчера грчките граници и официјално беа отворени (некои не) и добар дел Македонци веќе се упатија кон јужниот сосед. Меѓутоа, тие засега нема да можат да се движат во Грција туку само во местото во кое резервирале сместување.
А, што е тој PLF формулар? Оние кои минатата година без во Грција знаат, а оние кои не беа не знаат.  Passenger Locator Form (PLF)

за Грција може да се најде на сајтот на владата на Грција а во продолжение можете да погледнете како изгледа и кои информации треба да се подготват – чекор по чекор.

Добредојдовте во Грција


Formular za ulazak u Grcku

Потребно е да се регистрирате – внесувате меил и пасвоед

Formular za ulazak u Grcku

Прочитајте го протоколот за условите за влегување во Грција 


Formular za ulazak u Grcku

Означете дека влегувате во земјата

Formular za ulazak u Grcku

Означете дали патувате со автомобил/автобус, авион, брод


Formular za ulazak u Grcku
Кога пристигнувате и преку кој граничен премин

Formular za ulazak u Grcku
Лични податоци, број на пасош, контакт
Formular za ulazak u Grcku

Адреса на живеење

Formular za ulazak u Grcku

Адреса на која ќе престојувате во Грција

Formular za ulazak u Grcku
Контакт лице за итни случаи
Formular za ulazak u Grcku

Со кого патувате?

Formular za ulazak u Grcku

*

Formular za ulazak u Grcku
Извор: Travel.gov.gr/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Социјалното претприемништво како алатка за инклузија- одбележан светскиот ден на лица со попреченост

Вчера, на 4ти декември, во социјалното претпријатие „Кантрисајдретрит“, во с. Опила, Ранковце, се одбележа светскиот …