Починал легендарниот Ѓорѓе Марјановиќ: Пејачот ја загубил битката со корона вирусот

Познатиот музичар бил приклучен на респиратор и лекарите се бореле за неговиот живот изминатите денови.
Легендата на југословенската поп музика, Ѓорѓе Марјановиќ, починал на 89-годишна возраст.
Ѓорѓе Марјановиќ е познат југословенски пејач, најпопуларен во текот на 60-тите, 70-тите и 80-тите години на минатиот век во СФР Југославија и Советскиот Сојуз и според многумина најголемата sвезда на југословенската поп музика.
Роден е во Кучево. Средно училиште завршил во Пожаревац, по што студирал фармација во Белград. Откако ги запоставил студиите, заработувал пари истоварувајќи вагони на железничката станица, дистрибуирајќи млеко и весници, работи како инкасатор во Радио Белград и глумел во филмот „Сите на море“ а играл и во југословенскиот драмски театар.

Првпат пеел на аудицијата на поп-пејачи организирана од Здружението на џез музичари на Србија, а во наредниот период пееше и на игранки и забави во градот. Пресвртницата се случила во 1958. година во Ниш. Душко Раданчевиќ, раководител на мал белградски оркестар што ги придружуваше пејачите и актерите, го поканил да пее на паузата помеѓу настапите на пејачи на народна и народна музика. Ѓорѓе отпеал четири песни – Свиреж во осум, Сино во сино, Срамежлива серенада и каубојска песна од еден филм. Публиката реагирала фантастично, барајќи бис, а Ѓорѓе, бидејќи ги подготвил само споменатите песни, ги отпеал сите на бис.


Имал бројни хитови а „Лазарела“, „Романа“ и „Моето лудо срце“ се само некои од нив…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Огромна пајажина покрила австралиски градови

Огромна мрежа од пајаци ги покрила австралиски градови откако неодамна беа забележани големи поплави во …