Банани за притисок а ако имате висок ШЕЌЕР јадете ја ОВАА намирница

Ако страдате од дијабетес, анемија, проблеми со менопаузата, мигрена, запек или имате невролошки проблем, јадете што е можно повеќе ‘ржан леб или снегулки од ‘рж.


Оваа житарка е богата со витамини и минерали кои имаат повеќе ефекти врз одржувањето на здравјето. Нутритивните својства на ‘ржта се како пченицата и пченката, бидејќи дури и оваа житарка нема обвивка околу зрното, така што може да се користи во исхраната во природна форма без технолошка обработка.
Банана
Иако главно се смета за зимско овошје, бананите се секогаш добри за јадење. Тие значително го намалуваат крвниот притисок, што се должи на високиот процент на калиум што го содржат. Тие се исто така богати со натриум, поради што се добар диуретик и помагаат да се елиминира насобраниот вишок течност во организмот.


Бананите се исклучително богати со растворливи влакна, кои позитивно влијаат на срцето и директно го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Тие го подобруваат расположението, а особено се добри по дијарејата затоа што ги враќаат изгубените минерали.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …