plakat1

„Women about women“ во Мала станица

Изложбата „Women about women” е вовед во двегодишно истражување на практиките и териториите на уметниците на Западен Балкан. Ги обединува дваесет и пет визуелни уметници од Србија, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Северна Македонија.
Учесници од С.Македонија се: Марија Милошевска, Ана Лазаревска, Тања Балаќ, Христина Зафировска и Шќипе Мехмети.
До сега, во период од 10-ти јануари, изложбата ги има посетено Белград, Подгорица, Самобор, Ајдовчина за да стаса до Скопје каде што од 14 до 30-ти мај, може да ја погледнете во Национална галерија, објект Мала станица.
Оваа изложба е дел од проектот “The Rise of women in culture in Western Balkan” е поддржан од Европската унија и се спроведува од Fenomena(Србија), Spes (Црна Гора), BeoArt Contemporary (Србија), Udruga Prizma(Хрватска), Сенсус (С.Македонија) и Локаријева галерија (Словенија).

plakat1

Христина Зафировска,WOMEN објект,2014

Шќипе Мехмети, МОЛК, комб.техника, 2018

 

Марија Милошевска, AD INFINITUM, фотографија, 2020

Тања Балаќ, MEMORABILIA, видео, 2019

Ана Лазаревска, КОЈА СИ ТИ, објект, 2020

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„ОД ОРКЕСТАРОТ ЗА ПУБЛИКАТА“ „ОПЕРА БЕЗ ЗБОРОВИ“ – Отворање на фестивалот „Скопско лето“ на 21.06.2021 од 21.00 часот.

На 21.06.2021 година со почеток во 21 часот, во салонот на Националната опера и балет …