(ФОТО) Чудовиште од длабочините пронајдено на брегот на Калифорнија

Риба со необичен изглед и со остри заби и тело во форма на топка на американскиот фудбал се појави на брегот на Калифорнија.
Пронајдено е црно „чудовиште“ на песокот на плажата, а експертите тврдат дека станува збор за риба наречена Pacific Football Fish.
Тие додале дека е ретко да се види оваа риба недопрена. Не е познато како и зошто завршила на крајбрежјето.


Pacific Football Fish е еден од повеќе од 200 видови таканаречени „жаби“, и тие живеат во темните длабочини на океанот. Овој вид има остри и зашилени заби и голема уста за голтање на плен со големина на сопственото тело. „Стеблото“ пронајдено на главата на оваа риба служи за привлекување плен.
Рибата ќе бидат анализирана и проучувана за истражувачки и едукативни цели.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за среда, 23.06.2021: Вие сакате да го почитувате меѓусебниот договор, но забележувате дека партнерот има различни интереси и смислува некои „тајни планови“…

Овен Љубов: Анализирајте ја повнимателно личноста што ви се допаѓа. Склони сте на чести промени …