Како да уживате во кафето и да не си го загрозите здравјето?

Дали го зголемува крвниот притисок?
Да, но на краток рок. На долг рок, повеќето љубители на кафе не мора да се грижат за ова, иако постојат два исклучоци. Ако вашето тело метаболизира кофеин многу бавно, може да има зголемен ризик од висок крвен притисок. Интересен е фактот дека за дебели мажи постари од 70. години, кафето може трајно да го зголеми крвниот притисок.

Затоа луѓето со висок крвен притисок не треба да консумираат повеќе од три шолји кафе на ден или треба да посегнат по варијантата без кофеин.


Кафепијачите не мора да се грижат за срцев удар или мозочен удар или аритмија – се додека не претераат.

Обемна студија од 2014 година покажала дека ризикот од мозочен удар е најмал кај луѓето кои пијат кафе во умерени количини, а тоа е во просек три и пол шољички на ден. Се смета дека антиоксидансите во кафето штитат од мозочен удар.


Дали кафето го зголемува ризикот од рак?
Печењето зрна кафе може да создаде супстанции за кои се докажува дека се канцерогени, како што е акриламидот. Колку е поголема температурата на печење, толку повеќе ги има во кафето.
ЕУ пропиша во 2018. година дека акриламидот треба да биде 400. микрограми на килограм печено кафе, а анализата од 2019. година покажа дека сите брендови имаат помалку од тоа.


 

И, што треба да прават кафепијачите за да останат здрави?
На пример – избегнувајте инстант кафе, бидејќи има повеќе акриламиди отколку филтер кафе или еспресо. Покрај тоа, Арабика содржи помалку акриламид од Робуста, велат експертите.
Печењето, исто така, произведува хемиско соединение фуран, кое се смета за канцерогено, но фуранот најмногу испарува за време на готвењето во класична машина за филтрирање кафе. И затоа, велат експертите, треба да ја оставите чашата да „стои“ неколку минути пред првата голтка.
Меѓународната агенција за истражување на ракот (ИАРЦ) генерално не смета дека кафето е канцерогено. Поголемиот проблем е што многу љубители на кафе имаат и други нездрави навики, како што е пушењето.
IARC дури нашле докази дека кафето го намалува ризикот од рак на црниот дроб и матката.

Дали кафето е здраво?
Научниците откриле бројни индикации дека антиоксидантите и другите состојки на кафето играат заштитна улога против низа болести како што се дијабетес, цироза и фиброза на црн дроб, камења во жолчка, астма, Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест и депресија.
Најдобро е да се комбинира кафето со здрав начин на живот, урамнотежена исхрана и вежбање. Ако алкохолот и цигарите се ваша алтернатива, подобро е да испиете уште една шољичка.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …