Како да уживате во кафето и да не си го загрозите здравјето?

Дали и децата можат да пијат кафе?
Кофеинот не е забранет за младите, бидејќи во секој случај го наоѓаме во чоколадо, газираните пијалоци и чоколадото. ЕФСА има правило и за тоа: три милиграми кофеин на ден за килограм телесна тежина е во ред.
Шолја кафе не претставува никаква опасност за детето, но веројатно и тоа нема да сака да го проба затоа што е премногу горчливо за нив.

Млеко и шеќер?
Секој бармен или страствен љубител на кафе ќе ви каже дека додавањето шеќер е штета бидејќи го нарушува природниот вкус на кафето, но многу луѓе тврдат дека без шеќер или млеко, за да ја ублажат горчината, не можат да го консумираат.


Млекото го менува и начинот на кој кафето влијае на организмот. Кофеинот се раствора во млекото и се ослободува побавно, па неговиот ефект трае подолго. Шеќерот, од друга страна, го зголемува нивото на инсулин и ја стимулира циркулацијата, што го удвојува ефектот на кофеинот, објаснува Маркарт.
Како и многу познавачи, таа го пие своето кафе црно, но главно за да избегне зголемување на телесната тежина, бидејќи троши до десет шолји на ден. Чистото кафе речиси и да нема калории, но со млеко и шеќер – тоа е друга приказна.
Макијато со полномасно млеко има калории како закуски, изјавил портпаролот на германското друштво на нутриционисти, Злике Рестемајер. Тој вели дека ситуацијата е уште полоша со ледените кафиња од супермаркетите кои се полни со шеќер.


Може ли да се заспие после доцно кафе?
Тоа зависи од личноста, бидејќи некои се почувствителни на кофеин од другите. Општо земено, на повозрасните им се препорачува да избегнуваат еспресо после вечера, бидејќи нивното тело полека го распаѓа кофеинот.

Ниту една од двете навики не треба да се занемари. Секој што научил на касно кафе нема да има проблеми со спиењето.


Дали предизвикува зависност?
Оние кои пијат многу кафе се „поотпорни“ на кофеин, па затоа им треба повеќе за истиот ефект.
Маркарт вели дека кафето е стимуланс, но не е лек „затоа што никој не упаднал во супермаркет за да го украде“. Луѓето се повеќе зависни од ритуалот на пиење утринско кафе.
Можни се симптоми на физичко повлекување. Имено, ако нагло застанете со вообичаеното количество кафе, може да страдате од главоболка неколку дена.

Дали е вистина дека кафето доведува до дехидрација?
Не, тоа ја стимулира работата на бубрезите, па затоа мокрењето е почесто. Но, пиењето кафе исто така апсорбира течност.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …