ПОДАРОК ​​НА ПРИРОДАТА – Не го фрлајте коренот од зелена салата, одличен е за нервоза

Главиците од зелена салата се полни со минерали, но и самиот коренот е богатство!
Без разлика дали сакате лисната, путерка или кристалка, секоја зелена салата е добра за здравјето, бидејќи е богата со многу витамини и минерали.
Помалку е познато дека листовите и коренот на зелената салата содржат сок богат со лактукариум. Научно е докажано дека оваа супстанца ја ублажува болката и нервната напнатост, како и дека обезбедува мирен сон.


Бакарот ги чува коските
Банани, грозје, сладок компир, домати, печурки, маслинки се растителна храна што содржи доволно количество бакар. Овој есенцијален минерал игра важна улога во зачувувањето на јачината на коските, произведува сврзно ткиво и меланин, како и влијае на елиминација на слободните радикали од телото.
За лица постари од 18. години, препорачаниот дневен внес на бакар е 0,9 милиграми.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …