Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

4. Хемороиди
Иако не е лек за хемороиди, сода бикарбоната може да ја ублажи болката, чешањето и воспалението на хемороидите. Следете ги упатствата за правење бања со сода бикарбона од претходните пасуси.

5. Каснување од комарец
Паста од сода бикарбона и вода може да го олесни чешањето предизвикано од каснување од инсекти, особено од комарци.
За да направите паста, измешајте 1 лажица сода бикарбона и 2 лажици вода. Нанесете ја пастата на местото на каснување од инсект и оставете да стои 10. минути пред да го исплакнете.

loading...

6. Каснување од пчела
Искуството покажало дека пастата со сода бикарбона може да го неутрализира отровот од пчелата и да ја намали болката, црвенилото и отокот на убоди од пчела или оса.


7. Габични инфекции
Докажано е дека габичните инфекции на кожата и ноктите можат да бидат ублажени ако ноктите и кожата се натопени во раствор на сода бикарбона и вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛЕТОТ КОЈ ГИ „РАЗВЕДЕ“ – Анџелина Џоли го обвинила Пит за физички напад: Ја грабнал за главата, па ги нападнал децата…

Еден од најпознатите холивудски парови Анџелина Џоли и Бред Пит повторно се во центарот на …