(ФОТО) Пронајден исчезнатиот фудбалер: Англија жали за Џејмс Дин

Поранешниот фудбалер Џејмс Дин, чие тело беше пронајдено четири дена откако исчезна, беше „нежен џин“ и „машина за голови“, рекле неговите соиграчи.

Џејмс Дин не играше во Премиер лигата, тој најмногу ги тресел мрежите на терените на Националната (петта) лига на Англија, но бил исклучителен голгетер во тој ранг и многу популарен меѓу соиграчите и пријателите.
Дени последен пат бил виден во средата на полноќ во Освалдтвисл, мал град недалеку од Блекбурн, и бил пронајден во овој град во неделата. Но, полицијата во Ланкашир не соопштила дополнителни детали, само објавила дека неговата смрт „не се третира како сомнителна“.

35-годишниот играч има играно за голем број клубови, вклучувајќи ги Сталибриџ Селтик, Чорли и Халифакс Таун. Тој бил исклучително успешен во последните два, постигнувајќи близу 150. голови. Неговите поранешни соиграчи велат дека тој бил омилен во тимовите во кои играл.

Поранешниот ас на Блекбурн Роверс, Мет Јенсен, кој играл со него во тимот на Чорли, рекол дека е „депресивен“ од веста за смртта на Џејмс, додека оддавајќи му почит на Твитер, поранешниот капитен на Халифакс, Дени Лов, рекол дека тој е „голем нежен гигант“ и „машина за голови“, додека Јансен додал дека тој бил „одлично момче“.

Покрај неговото семејство, многу клубови за кои играше се простија од него.

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Еве што прави Златан додека Шведска е на Евро: Погледнете го видеото од 4. милиони лајкови!

ШВЕДСКА одлично турка на Евро без најдобриот стрелец во историјата и има четири бода од …