(ФОТО) Мрачна судбина на првиот холивудски супермодел: Трагично пророштво кое што се остварило

Марлен Дитрих, Вивиен Ли, Коко Шанел – овие жени беа икони за убавина и стил на 20. век, кои се уште ги паметиме и денес. Сепак, пред нив живееше Одри Менсон, првиот американски супермодел. Прва се соблече пред камера, беше муза за многу уметници, постигна голема слава. Сепак, доживеа мрачна судбина, млада завршила во лудница, а нејзиното име било заборавено во времето.

Човекот кој и го сменил животот
Одри Менсон е родена во 1891. година. Нејзините родители се развеле кога таа била мала, по што таа и нејзината мајка се преселиле во Њујорк.

Како што еднаш и самата рекла, нејзината кариера започнала случајно. Кога имала 15. години, таа и нејзината мајка шетале по Бродвеј, кога еден маж ја забележал. Тој ја прашал Одри дали е модел и дали може да ја слика. Се покажало дека Одри тогаш го привлекла вниманието на славниот фотограф Феликс Бенедикт Херцог. Подоцна ја запознал со неговите пријатели од светот на уметноста, меѓу кои имало и многу скулптори.
Мајката на Одри исто така знаеше колку е убава нејзината ќерка и го гледала нејзиниот потенцијал, па ја турнала во светот на театарот. Во 1908 година, Менсон дебитирала на сцената.

Природна убавина
Одри била модел за многу скулптури во Њујорк, вклучувајќи ги Мемори, Менхетен и Духот на животот, а нејзиниот лик се најде и на монети. Поради сето ова, таа беше наречена Мис на Менхетен. Во тоа време, Одри била идеалот за женска убавина. Таа се прославила со своите таканаречени грчки пропорции, а луѓето дури ја нарекувале Американска Венера.

Во 1915 година, Менсон се обидела и како актерка. Таа глумела во четири остварувања: Inspiration, Purity, The Girl o’ Dreams и Heedless Moths. Таа исто така била првата жена што се појавила во филмот целосно гола, пишуваат на веб-страницата Bright Side.

„Она што е нескромност кај другите жени беше моја доблест – бев подготвена светот да ја погледне мојата фигура без разубавување“, рекла Одри во една прилика.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …