Крај на една ера: За Буфон циклусот Јувентус заврши

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон најави дека ќе го напушти клубот на крајот од сезоната.
– Одлучив да го напуштам Јувентус на крајот на сезоната. Договорот нема да биде продолжен. Или ќе ја завршам мојата кариера или ќе најдам друг тим. Мислам дека овде дадов сè. Циклусот во Јувентус заврши, изјави 43-годишниот Буфон за „beIN Sports“.


Голманот играше за Јувентус од 2001 до 2018 година. По една сезона помината во Пари Сен-Жермен, ветеранот се врати во тимот од Торино летото 2019 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Еве што прави Златан додека Шведска е на Евро: Погледнете го видеото од 4. милиони лајкови!

ШВЕДСКА одлично турка на Евро без најдобриот стрелец во историјата и има четири бода од …