Како да го разликуваме пролетниот умор од опасна болест?

Кога ќе ги отворите очите, веќе сте уморни и не ви е до ништо, цел ден се влечете како претепана мачка, иако надвор е убаво времето. Пролетниот замор е најверојатно зад сè. И како да се разликува од посериозен здравствен проблем.

За почеток, треба да видиме како се манифестира овој озлогласен пролетен замор и зошто се појавува.
Пролетниот замор е состојба што се јавува како резултат на прилагодување на организмот кон новите временски услови, имајќи предвид дека надворешната температура се зголемува во овој период од годината. Тогаш крвните садови се шират, а со тоа и притисокот паѓа. Последиците се чувство на слабост, чести главоболки, раздразливост, поспаност, пациентите исто така се жалат дека спијат подолго од вообичаеното “, објаснуваат докторите.
Лекарот вели дека за пролетниот замор не можеме да ја обвинуваме само промената на временските услови, туку и недостатокот на витамини.
„Во зима, ние бевме помалку изложени на сончевите зраци, па затоа е многу можно да ни недостасуваат витамини, особено витамин Д, но и витамин Б комплекс и витамин Ц“.
Имено, лекарот вели дека временските услови со монотона диета многу веројатно доведуваат до пролетен замор.

И, како најдобро да се ублажат сите овие тегоби?
„Како прво, со овошје и зеленчук, но и со додатоци – витамини Ц и Д3 и магнезиум. Сето ова го препорачуваме на пациентите во ковид амбулантите кои имаа корона“, вели докторот.
Тој додава дека пролетниот замор не е многу опасен за нас и дека тој поминува со текот на времето, кога ќе се навикнеме на новите временски услови.

 

Симптоми слични на анемија
Сепак, може да биде многу опасно ако ги измешаме симптомите на пролетен замор со знаците на некој друг посериозен здравствен проблем.

Затоа, докторот открива како да разликуваме пролетен замор од поопасно заболување.
„Ако пролетниот замор не го попречува вашето нормално секојдневно функционирање, ако имате нормален сон, тогаш нема причина за тревога. Но, ако потешкотиите се мешаат во вашиот секојдневен живот и ако се појават некои други симптоми, не заборавајте да контактирате со лекар. Анемија, проблеми со хипотироидизам, срцева слабост и некои инфекции, вклучувајќи го и ковидот, се многу чести, слични на пролетниот замор“.
Значи, најдобро ќе се справиме со пролетниот замор со многу течности и витамини, а доколку состојбата не се промени и ви пречи да функционирате, одете на лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 10. нови случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …