ПОЧНУВА ВТОРИОТ Е-САЕМ НА КНИГАТА НА АНТОЛОГ

Во месецот мај, месец предвиден за традиционалниот Саем на книга, издавачката куќа „Антолог” од Скопје го најавува второто издание на Е-САЕМОТ НА КНИГА. И оваа година како и претходната, саемот ќе биде онлајн на www.antolog.mk, но и во нашите книжарници. Саемот ќе трае од 10 до 20 мај 2021 година.

 За време на саемот, „Антолог” на сите читатели им најавува ексклузивна можност да ги добијат 150-те најпродавани наслови со попуст од 10% до 50%, како и бесплатна достава за сите нарачки од сајтот над 999 денари. 

Паралелно со саемот„Антолог” најавува дека од печат излегуваат и неколку нови изданија:

  • мотивациската книга Егото е непријател од Рајан Холидеј, авторот на популарната Спокојството е клучот;
  • нова книга од омилениот турски писател на голем број читатели, незаменливиот Ахмет Умит, со наслов Крикот на ластовицата;
  • биографското издание на истакнатиот лингвист и македонист, професорот Људмил СпасовЈ А С Години плодни, во кое авторот зборува за својата научна работа во рамките на лингвистичката теорија и македонистиката;
  • врвниот трилер Чук, чук од Андерс Рослунд, еден од најбараните скандинавски крими-автори.

Покрај намалените цени и атрактивните попусти, „Антолог” најавуваат и многу други настани и активности што ќе го збогатат овој Мајски саем, меѓу кои и редовните посети на Книжарницата на тркала на различи локации низ државата, во која ќе важат тековните саемски цени. Од засега најавените посети, Книжарницата на тркала ќе ги израдува читателите во: Прилеп (13 мај), Ресен (14 мај), Битола (15 мај), Велес (20 мај), а за другите локации ќе известиме дополнително.

 

За време на Саемот, ќе бидат организирани и различни настани со неколку македонски автори, како добитникот на наградата „Роман на годината 2020″ – Владимир Јанковски, трилер-авторот Анде Јанков, уредникот и писател Жарко Кујунџиски и дебитантката Станка Бајлозова-Барламова, од кои дел ќе се одржат онлајн, а дел во рамките на патувањето на Книжарницата на тркала. 

Дополнително изненадување за читателите е дека за време на овој Саем повторно ќе биде отворена и Кутијата на приказни (Story Box), со која им се дава простор на неафирмираните автори за објавување на нивните творби на различни теми. 

Искуството од минатогодишниот е-саем покажа дека е читањето одличен начин полесно да се поднесат овие тешки времиња и затоа идејата на овој саем е да ги направиме книгите што подостапни за сите – по намалени цени, и тоа онака како што преферираат самите читатели: од удобноста и сигурноста на своите домови преку интернет-нарачки, директно од нашите книжарници, или од нашата Книжарница на тркала кога таа ќе го посети нивното место на живеење. 

Сите активности во рамките на Мајскиот саем на книги благовремено ќе бидат објавувани на нашите страници на друштвените мрежи, а целиот избор на насловите по намалени цени е достапен во нашиот саемски каталог. 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„ОД ОРКЕСТАРОТ ЗА ПУБЛИКАТА“ „ОПЕРА БЕЗ ЗБОРОВИ“ – Отворање на фестивалот „Скопско лето“ на 21.06.2021 од 21.00 часот.

На 21.06.2021 година со почеток во 21 часот, во салонот на Националната опера и балет …