(ФОТО) Мајка и ја оставила како бебе бидејќи е албино: Сега е модел на „Вог“

Еден од 20.000 луѓе во светот се раѓа со албинизам, генетска состојба што носи со себе бел тен и бела коса. Меѓу нив е и Сјуели од Кина, која нејзината мајка ја остави како бебе токму поради албинизам. Ова 16-годишно девојче денес е модел на престижниот магазин „Вог“.
Иако повеќето од нас денес знаат што е албинизам, оваа состојба сè уште е придружена со голема стигма. Во Кина, албинизмот се перцепира како проклетство што носи деградирачки социјален и економски товар, така што многу деца не чувствуваат ни малку љубов по раѓањето.

 

loading...

View this post on Instagram

 

A post shared by Xueli (@xueli_a)


Исто било и со едно девојче кое беше оставено пред сиропиталиште во Кина пред 16. години, бидејќи изгледала поинаку. Од самиот почеток немала иднина, во најдобар случај, ја чекале проблеми.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Xueli (@xueli_a)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТРЕСНО! ЈА ВРЗАЛА КОСАТА И ОТИШЛА ДА СЕ БОРИ А ПОТОА Е УБИЕНА: Имала само 20. години и штотуку станала новиот симбол на револуцијата!

Сите се прашуваат која е девојката која беше убиена во Иран на протести, која преку …