Овие 6. зелени намирници се неопходни за здравје, а дознајте зошто една е посебна!

Зелениот зеленчук и овошје му даваат на организмот хранливи состојки неопходни за негово правилно функционирање и спречување на низа болести и нарушувања. Секој ден треба да јадете голема количина свеж и варен зеленчук, и малку помала количина свежо овошје.
За да ги направите резултатите уште подобри, изберете храна со најдобри хранливи својства.

Јаболки


Тие не доаѓаат само во зелена боја, но сепак се совршени за подобрување на здравјето. Тие не содржат маснотии, холестерол и сол, а содржат и бројни нутриционистички вредни материи. Тие се одличен извор на влакна и помагаат да се спречи дебелината. Јаболката ги намалува новите слободни радикали во организмот, а истражувањата покажале дека го штитат здравјето на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Авокадо


И покрај фактот дека содржи голем процент на маснотии, тие масти се здрави. Авокадото е многу хранливо и е одличен извор на витамин К и фолна киселина. Тој е многу добар извор на витамини Б6 и Ц. Го стимулира дигестивниот тракт, го регулира нивото на шеќер во крвта, го подобрува здравјето на очите и го намалува ризикот од дебелина.

Прокељ


Тој е многу добар извор на витамин К, фолна киселина и железо. Една чаша прокељ содржи 130% од препорачаната дневна вредност на витамин Ц. Тие се многу добар извор на растителни влакна, манган, калиум, холин и витамин Б комплекс. Истражувањата покажаа дека прокељот го намалува ризикот од клетки на ракот и помага да се спречи нивното ширење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Свадбени фотографии од овој пар разбесниле многумина: „Најодвратни на сите времиња“

Фотографиите од венчавката на непознатата двојка се проширија на социјалните мрежи, а необичната тема на …