Идеални совети: Еве како да се ослободите од непријатниот мирис на чевлите

Со појавата на сонцето, покрај топлината, многумина се борат и со непријатниот мирис на чевлите…
Ако немате доволно пари да купите квалитетни кожни чевли, и ви се допаднале неколку цветни балетанки, но се двоумите дали да ги купите заради непријатниот мирис што го добиваат со текот на времето.


Не размислувајте, постојат неколку ефективни начини да се реши овој проблем.
1. Во шише, измешајте алкохол, вода и неколку капки есенцијално масло од лимон или портокал и испрскајте ги чевлите.

2. Вечерта ставете малку сода бикарбона во чевлите и оставете да отстои преку ноќ. Наутро, само истресете ја и ќе бидете изненадени од резултатите.


3. Во пар чорапи ставете прашок за пециво, малку сода бикарбона и пченкарно брашно. Потоа, ставете ги чорапите во чевлите и доволно е само да ја поминат ноќта. Тие ќе бидат подготвени за ново користење наутро.
Секое од горенаведените решенија повторувајте го на околу 10 дена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …