Дали знаете зошто секоја жена треба да изеде шака сусам дневно? Причините се неверојатно!

Неправедно се занемарува во секојдневната исхрана а треба да биде задолжителна храна, бидејќи сусамот е чувар на општото здравје.
Богатството на витамини Б, А, Е, лецитин, ниацин, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен, го прават заштитник на срцето, коските, забите, убавината на кожата и борец против слободните радикали.
Експертите препорачуваат да ставате една шака сусам во смути или салата секој ден, да го посипете преку оброкот, да го комбинирате со какви било тестенини или пита … Го подобрува вкусот на јадењето, а при тоа е исклучително хранлив. Ги зајакнува забите и глеѓот на забите, треба да биде неизбежен во исхраната на жените, бидејќи ги штити и зајакнува коските, го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од срцеви заболувања.


Тој е одличен додаток во случај на воспаление и инфекции на усната шуплина, го забрзува исфрлањето на токсините од телото, го забрзува метаболизмот и циркулацијата… Доколку се консумира редовно, поради високата содржина на витамин Е и цинк, тоа забележително ќе влијае на здравјето на кожата, ја зачувува еластичноста и го забавува стареењето, сушењето и предвременото формирање на брчки.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …