(ФОТО) Откриено е колку пари ќе добијат фудбалерите на Челзи и Сити за титулата во Лигата на шампионите

Со пласман во финалето на Лигата на шампионите, фудбалерите на Челзи обезбедија бонус од пет милиони фунти, а уште толку ќе поделат помеѓу себе ако стигнат до победата против Манчестер Сити на 29. мај во Истанбул, а со тоа и до титулата во тоа натпреварување.
Некои англиски медиуми наведуваат дека, ова не е крај на можната дополнителна заработка за тимот предводен од Томас Тухел. Пред нив е и финалето на ФА купот, односно мечот за трофејот против Лестер Сити. Победата во таа конкуренција ќе им донесе дополнителни милиони фунти. Тој натпревар се игра на 15.-ти мај.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)


Во Челси парите се делат подеднакво меѓу играчите. Во Сити нема рамномерна распределба и секој играч преговара за своите бонуси при потпишувањето на договорот. Победничката награда е поголема отколку во лондонскиот клуб, а освојувањето на клубот од Лигата на шампионите ќе чини 15 милиони фунти кои ќе бидат поделени на играчите.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Позната американска атлетичарка признала дека и е тешко да најде партнер – „секс само кога ќе стапам во брак“

Американската олимпијка Лоло Џонс (40) ја изненади јавноста признавајќи дека никогаш во животот немала односи. …