(ФОТО) Како кој мотивира на вакцинирање: Јајца, брашно, 3.000 динари, олеснувања, ковид пасоши…

Сите граѓани на Србија постари од 16. години кои биле вакцинирани или ќе бидат вакцинирани до 30. мај ќе добијат дополнителна парична помош од 3.000 динари (околу 25. евра), објави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Кои земји сè уште се обидуваат да ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат со подароци, ваучери или пари, а кои избраа поинаква тактика?
Една од земјите што се обидува да ги убеди граѓаните да се вакцинираат со подароци е Кина.


Најнаселената земја во светот сака да вакцинира до 40. проценти од своето население до јуни – или 560 милиони луѓе. Дел од кампањата за вакцинација се постери, транспаренти и видео реклами, како и лекари, телевизиски водители и веќе вакцинирани, кои јавно апелираат до граѓаните да го сторат истото. Властите се сетиле и на друга финта – да ги „поткупат“ граѓаните со подароци.
После првата доза на вакцина во некои делови на Кина, се даваат подароци: јајца и брашно, ваучери за шопинг или билети за кино. Акцијата е водена од т.н. „Соседски одбори“, нешто како локалните заедници. Во Кина, овие комитети се веќе одговорни за спроведување и контрола на политиката на Комунистичката партија на теренот.
Од декември досега во Кина се дадени околу 275. милиони дози. Поради малиот број нови случаи, многумина сметаат дека не е потребно да се брза со вакцинација. Властите затоа вршат притисок. Во некои региони дури и се закануваат дека ќе затворат продавници и ресторани доколку вработените не бидат вакцинирани, пишува Дојче веле.


Германците имаат поинаква тактика


Во Европа, од друга страна, владите се обидуваат да ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат со проширување на списокот на придобивки што луѓето што примале една од одобрените вакцини можат да уживаат секој ден. Пример е Германија, каде од сабота, 8. мај (доколку предлогот на Ангела Меркел биде потврден од Бундестагот), вакцинираните граѓани би можеле да бидат изземени од одредени мерки.
Во предлогот се наведува дека две недели по целосната вакцинација (т.е. од примањето на втората доза, освен вакцината „Џонсон“ и „Џонсон“ каде е доволна една доза), граѓаните ќе бидат третирани, како и оние кои имаат нов негативен наод за тестирање на корона, пренесува Дојче веле.
Со доказ за вакцинација, вакцинираните луѓе не би морале да се тестираат, на пример, кога одат на фризер или во зоолошка градина, како што е сега случајот во повеќето провинции. Тие исто така би биле ослободени од тестирање или карантин кога ќе пристигнат во Германија, освен ако не доаѓаат од земји, прогласени од институтот Роберт Кох, за области во кои доминираат мутации на вируси. Правилото за максималниот број на луѓе кои можат да се соберат или да забранат полициски час не важи за вакцинираните.
Истите придобивки ќе бидат воведени и за луѓето кои прележале и кај кои поминале помеѓу четири недели и шест месеци од позитивниот наод.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Првите знаци дека заљубеноста се претвора во ОПСЕСИЈА: Препознајте го проблемот на време

На почетокот на секоја врска, особено во фазата на заљубување, вложуваме многу енергија во врската, …