Зидан: „Не создадовме ниту една шанси, Челзи е заслужено во финалето!“

„Се боревме и се обидувавме, но тие беа едноставно подобри и заслужено се пласираа во финалето“, изјавил Зидан
По ремито 1:1 во Мадрид, играчите на Челзи го совладаа Реал во Лондон со 2:0 и се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, каде ги чека Манчестер Сити. Реал не успеа да го совлада Челзи на петтиот натпревар и со пораз се прости од елитното натпреварување.
Тренерот на Мадрид, Зинедин Зидан ги сподели своите впечатоци од натпреварот по дуелот на „Стемфорд Бриџ“.
– Можеме да кажеме дека тие ја заслужија победата. Се боревме и се обидувавме, но тие беа едноставно подобри и заслужено се пласираа во финалето. Навистина треба да им честитаме. Моравме да играме подобро во нападот. Не создадовме ниту една чиста шанси, а тие ги имаа многу, тоа е фудбалот“, рекол Зидан.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАТАР – ЧЕТИРИ НАТПРЕВАРИ – На сцена, Аргентина, Мексико, Полска и Франција

Денеска на светското првенство во Катар продолжуваат натпреварите од второто коло по групи, поточно во …