(ВИДЕО) Хаос во Белград во „Ушче“: Тепачка за вакцини и ваучер од 25. евра

Трговскиот центар Ушче во Белград од утрово е нов пункт за вакцинација. Покрај вакцината против короната, за првите 100 лица биле предвидени ваучери во износ од 3.000 динари околу 25. евра за шопинг во тој трговски центар. Сцените што следеле биле тешки за гледање.
Одговорот за вакцинација во Србија не е лош, но може да биде и подобар. Поттик за тоа е подобар ваучер за шопинг, макар што навалиците што се создале поради тоа не оди во прилог на борбата против ширењето на короната.

loading...

Денес, на Ушче биле многу новинарски екипи кои соопштиле дека некои од лицата пристигнале пред седум часот наутро, иако вакцинацијата официјално започнала во девет.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by MOJ BEOGRAD (@moj_beo_grad)


Редицата пред трговскиот центар била создадена уште пред отворањето. Белграѓани од различна возраст одлучиле да добијат една од трите достапни вакцини – Спутник В, Фајзер, Синофарм а колку во тоа има улогата на 3.000 динари може да се види на снимката што се споделуваат како тажна и поразителна слика за Србија.
Луѓето скоро се тепаат, туркаат, газат едни на други на ескалаторот, сè за да се најдат во тие први сто.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е …