(ВИДЕО) ИЗВОНРЕДНО – Македонски песни во изведба на Тања Царовска и Џос Стон!

Секогаш е задоволство да се слуша Тања Царовска, а овојпат уште едно признание и стаса од Џос Стон, музичарка која патува по светот и изведува оригинална музика.
Таа со Тања се сретнала во Црна Гора, седеле во подножјето на планина од сол и запеале…повеќе македонски изворни песни…А, Џос сето тоа го нарекла Монтенегро…


„На планина од сол во државата Монтенегро се сретнавме со пејачката, автор на музика и композитор Тања Царовска. Нејзиниот ситл е опишан како припаѓање на Балканот но и византискиот музички жанр. Таа носи прекрасни мелодии и има многу инспиративни текстови. Беше прекрасно да се сретнеме со неа тука. Слушнете што испеавме заедно и се надеваме дека ќе уживате“, напишала Џос Стон во описот на видеото на Јутјуб.

loading...

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грицки кои помагаат во регулирање на крвниот притисок и шеќерот, го намалуваат ризикот од развој на рак на дојка

Семките од тиква се здрава традиционална закуска. Кога ќе се излупат, остануваат покриени со зеленикава …