(ВИДЕО+ФОТО) ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Ќе гледаме англиското финале, Челси го елиминираше Реал

Второто полувреме Челси го отвори многу подобро и вистинско чудо е што лондонскиот тим не го реши порано прашањето за победникот. Се редеа шансите за Маунт, Хаверц и Канте, и гредата се тресеше, но Куртоа ја спаси својата мрежа. Сепак, на пет минути пред крајот, Мејсон Маунт погоди за 2:0 и го постави конечниот исход на натпреварот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)

Ова е голема победа за Томас Тухел, кој беше отпуштен од ПСЖ кон средината на сезоната, со кого минатата сезона стигна до финалето, а потоа го презеде паднатиот Челзи и на крајот го однесе на чекор до трофејот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)

Финалето ќе се игра на 29. мај во Истанбул, а по трет пат во историјата ќе се сретнат два англиски клуба. Челзи двапати го играше финалето. Во првото, во 2008 година, тој беше поразен по пенал од Манчестер Јунајтед, а четири години подоцна, тој доби пенал против Баерн во Минхен. Ова ќе биде прво финале на Манчестер Сити.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Виз Ер Скопски Маратон ги додели наградите за тим билдинг трката и штафетниот маратон– ЕУ за спорт

Вчера вечер во Брик бар сеодржа доделувањето на наградите за тим билдинг трката, која беше …