(ВИДЕО+ФОТО) ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Ќе гледаме англиското финале, Челси го елиминираше Реал

Финалето ќе се игра на 29. мај во Истанбул, а по трет пат во историјата ќе се сретнат два англиски клуба
По ремито 1:1 во Мадрид, играчите на Челзи го совладаа Реал во Лондон со 2:0 и се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, каде ги чека Манчестер Сити. Реал не успеа да го совлада Челзи на петтиот натпревар и со пораз се прости од елитното натпреварување.
Челзи поведе во 28-та минута по убавата акција. Клучното додавање го одигра Канте, Каи Хаверк одлично го лобуваше Тибо Куртоа и ја погоди гредата, а Тимо Вернер (Вернер) доби одбиена топка и со глава ја уфрли топката во празната мрежа.

 

loading...

View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)


Голманот на домашниот тим го спаси својот тим со одлични интервенции во два наврати. И во двата обиди профункционира врската на Реал помеѓу Лука Модриќ и Карим Бензема, но одличните обиди на Французинот со брилијантни одбрани ги запре Менди, и тоа беше се од Реал на овој натпревар.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chelsea FC (@chelseafc)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ супериорно до 89-та титула во кариерата!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои трофејот на турнирот од серијата 250 во Тел Авив …